Середа, 24.04.2024, 11:11

Інформатика, 2 клас

Поняття комп'ютерної графіки

Комп’ютерні програми. Вікно програми. Меню програми.

Поняття про комп’ютерну програму

Слово «програма» чуємо доволі часто. По телебаченню говорять про програму телепередач, тренування спортсмени здійснюють за певною програмою, вчені розповідають про програму досліджень, ваш товариш - про цікаву програму шкільного свята. Що ж таке програма? У широкому розумінні, програма - це план діяльності.

Комп’ютерна програма - це теж план діяльності, тільки він складений для комп’ютера. Комп’ютерна програма - це заздалегідь розроблений набір команд для здійснення інформаційних процесів у комп’ютері. Є комп’ютерні програми для передавання даних, для записування даних на носії, для опрацювання текстових, графічних, числових, звукових чи відеода-них тощо. Без програм робота комп’ютера неможлива.

Програма (грец. проурацца - план, розклад) - план діяльності; зміст вивчення навчального предмета; перелік номерів концерту, діючих осіб вистави.

Програміст - людина, що створює комп’ютерні програми.

ЗАПУСК ПРОГРАМИ НА ВИКОНАННЯ

Запустити програму на виконання можна кількома способами. Основним є запуск з використанням команд Головного меню. Це меню містить команди запуску переважної більшості програм комп’ютера.

Розглянемо послідовність дій для запуску програми з використанням Головного меню на прикладі запуску програми Калькулятор (рис. 2.44):

1.    Відкрити Головне меню вибором кнопки Пуск.

2.    Вибрати команду Усі програми.

3.    Вибрати команду Стандартні.

4.    Вибрати команду Калькулятор.

Нагадаємо, що у скороченому вигляді зазначена послідовність дій буде записана так Пуск → Усі програми →Стандартні →Калькулятор.

Розглянемо інший спосіб.

На Робочому столі можуть розміщуватися значки програм. Наприклад, значок програми Калькулятор на Робочому столі буде мати вигляд, наведений на рисунку 2.45. Для запуску програми з використанням значка на Робочому столі потрібно:

1.    Навести вказівник на значок програми.

2.    Двічі клацнути ліву кнопку миші.

Також для запуску програми можна використати контекстне меню, наприклад значка програми на Робочому столі. Для цього потрібно:

1. Навести вказівник на значок програми.
2. Відкрити контекстне меню значка.
3. Вибрати команду Відкрити.

Після запуску програми на виконання на Панелі завдань з’явиться її кнопка.

ВІКНО ПРОГРАМИ, ОСНОВНІ ОБ’ЄКТИ ВІКНА

Після запуску програми на виконання відкривається її вікно. На рисунку  зображено вікно програми Блокнот. Тоді замість слів «запустити програму на виконання» говорять «відкрити вікно програми». Основними об’єктами вікна програми є:

• Рядок заголовка (4), у якому відображається ім’я вікна програми, а також кнопки керування вікном;

1.  Робоча область
2.  Команди меню Файл після розгортання
3.  Рядок меню
4.  Рядок заголовка
5. Кнопка Згорнути
6. Кнопка Розгорнути/Відновити
7. Кнопка Закрити
8. Смуга прокручування

Меню

Меню - це перелік команд, що з'являється на екрані і дає змогу вибрати потрібний варіант дій.

Існують різні види меню: головне меню, контекстне меню, а також меню з набором дій чи команд у програмах.

Головне меню відкривається кнопкою Пуск і дозволяє:

• запустити певну програму;
  • виконати налагодження комп'ютера;
  • виконати пошук інформації;
  • коректно завершити роботу.

Головне меню

Пункти головного меню ОС: Усі програми, Знайти, Виконати, Довідка, Панель керування, Вимикання тощо. Режими вимикання: вимкнути, сплячий режим, режим очікування, перезавантаження.

Наприклад, у пункті головного меню Усі програми містяться назви програм, встановлених на комп'ютері. Кожен пункт цього меню подається ярликом програми або папкою. Пункт Усі програми в ОС Windows завжди містить групу програм Стандартні.

Меню програми
Містить набір команд для керування роботою програми.

Контекстне меню

Контекстне меню надає набір операцій, які можна виконати над певним об'єктом у певний момент часу. Приклад контекстного меню можна побачити, коли на об'єкті клацнути правою кнопкою миші.